Czas ograniczenia działalności szkól, może być doskonałym powodem do ich wykorzystania w kontekście utrwalania wiedzy.
Gry planszowa to jedna z najbardziej skutecznych i lubianych przez nas wszystkich aktywności, a można nawet powiedzieć metod nauczania.
Dzieci dzięki temu uczymy się współpracy, okazywania i panowania nad emocjami, cierpliwości, ale także logicznego, strategicznego myślenia.
Gry planszowe mogą być wykorzystywane zarówno do przybliżania nowych treści, ale chyba najlepiej sprawdzą się do podsumowywania i utrwalania zdobytych umiejętności i wiedzy. Gry planszowe rozwijają myślenie, percepcję wzrokowo-ruchową, działają terapeutycznie, uczą skupiania uwagi. Motywują ponadto dzieci do aktywności.
Zamieszczę Wam kilka propozycji na wykorzystanie gier planszowych. Można je wydrukować w domu, jeśli nie mamy drukarki, dzieci możemy sobie takie gry przerysować, a nawet skonstruować swoje.
Miłej nauki i zabawy!
Liczby rzymskie
Gry udostępniam w dwóch wersjach, jedna z nich dotyczy cyfr i liczb od 1-12, kolejna pełnych dziesiątek i setek liczb w zakresie 1000.
Do gry możemy wykorzystać zwykłe kostki, które po wyrzuceniu wskażą o ile pól należy przemieścić się na planszy lub kolorową kostkę, na której umieszczonych jest 6 kolorów wskazujących pola na planszy (do własnego utworzenia). Gracz przemieszcza się na najbliższe pole z kolorem, który wskazała wyrzucona kostka. Dla urozmaicenia zabawy i zwiększenia emocji na planszy zostały umieszczone także strzałki, które nakazują cofnięcie się lub przemieszczenie na dalsze pola o tyle pól ile wskazuje strzałka.
Tabliczka mnożenia
Zasady gry:
2-3 graczy biorących udział w grze, ma za zadanie jak najszybciej pokonać wyścig, przemieszczając się do mety. Do gry potrzebna jest kostka, której ściany są w kolorze kwadratów z działaniami mnożenia. Gracz może przemieścić swój pionek na najbliższy kwadracik z kolorem, który wylosował, jeśli właściwie wskaże iloczyn dwóch liczb znajdujących się na tym polu. Wygrywa ten, kto pierwszy dojedzie do mety.
Grę można modyfikować, według uznania i kreatywności osób grających. Ustalić można dodatkowe punkty, które zdobywać będą gracze, np. po wylosowaniu danego koloru. Dodatkowo np. za właściwe wskazanie iloczynu liczb na kolorach żółtych gracz otrzymuje dodatkowo 5 pkt, na niebieskich 10 pkt i tak dalej. Dodatkowo można wydrukować takie kwadraciki, które gracz podczas gry zbiera, a na samym końcu podlicza punkty. Wówczas nie ważne jest kto pierwszy dotarł do mety, ale ile uzbierał punktów.
U osób, którzy mają duże trudności z opanowaniem tabliczki, albo nie są w stanie jej opanować, można grę wykorzystać z użyciem wsparcia w postaci planszy z tabliczką mnożenia, z której będą mogli korzystać, a przy okazji ćwiczyć pamięć i dobrze się bawić Miłej zabawy z tabliczką mnożenia. .
Gra powstała w programie Photoshop, którego wykorzystano dzięki firmie Cortland.
Części mowy
Rzucamy kostką, na której znajdują się nazwy części mowy. Po wylosowaniu np. rzeczownika gracz wyszukuje pierwszy, licząc od startu, rzeczownik i stawia swój pionek na tym polu. Ten kto pierwszy dotrze do mety wygrywa wyścig.
(Materiały pozyskane ze strony specjalni.pl)
Comments