Gramatyka przez zabawę
Dzisiaj krótko i prosto o materiale do zabawy częściami mowy – równie prostym i łatwym w obsłudze.
Mnóstwo, cały ogrom kółek z rozmaitymi wyrazami, które należy przyporządkować do odpowiednich części mowy. Na rewersie – kontrola błędu w postaci symbolu i nazwy części mowy.
Kółka można wykorzystywać na rozmaite sposoby, wedle własnej inwencji.
Po pierwsze, można nimi grać jak w „Doble”: Układamy kółka w stosik. Kto najszybciej poprawnie odgadnie nazwę części mowy z leżącego na wierzchu kartoniku, zabiera go do swojej kolekcji. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej kółek. Grę można prowadzić, aranżując dowolne konfiguracje różnych części mowy. Mogę na przykład wyselekcjonować same najłatwiej rozpoznawalne: rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przysłówki. Albo same nieodmienne. Albo same nowo poznane. Albo wszystkie! W charakterze wielkiej powtórki.
Po drugie, można kółka segregować do pojemniczków opisanych nazwami poszczególnych części mowy, a następnie sprawdzić, czy wszystkie trafiły we właściwe miejsca.
Po trzecie, z kółkami będziemy mogli po prostu na rozmaite sposoby wykorzystać podczas lekcji o poszczególnych częściach mowy.
Po czwarte możemy wykorzystać je do zabaw pamięciowych np memory.
Jestem przekonana, że kółka bardzo przypadną Wam do gustu. Bawiąc się nimi zapominamy, do czego nam właściwie potrzebna gramatyka, tylko czerpiemy z tego przyjemność, ucząc się mimochodem :)
Kommentare