Poniedziałek 9.11.2020 - kl. III
- olsztyn1sp
- 9 lis 2020
- 2 minut(y) czytania
Witajcie kochani w nowym tygodniu :) Niestety w najbliższych tygodniach zmuszeni jesteśmy spotykać się tylko w formie zdalnej, ale mam nadzieję, że ten czas szybko nam minie i już niedługo znów spotkamy się wspólnie w szkolnej sali :)
Zadania przewidziane na dziś przeniosą Was do matematycznego świata
Na dobrą rozgrzewkę dla oczu i umysłu, zapraszam do gry w memory:
- wersja łatwiejsza, gdzie mamy ukrytych 16 obrazków https://pisupisu.pl/klasa3/odkrywamy-dzieci-16
- a tu wersja dla ambitnych, gdzie jest ukrytych 30 zwierzątek: https://pisupisu.pl/klasa3/odkrywamy-zwierzatka-30
Pomoc przy dodawaniu, odejmowaniu i mnożeniu
Miarki i spinacze/klamerki mogą być doskonałym kalkulatorem i można dzięki nim obliczać sumy, różnice oraz iloczyny w zakresie stu. Przykładowo:
W przypadku dodawania np. 14+50 przypinamy spinacz na miarce z liczbą 50, a następnie drugi przesuwa się 14 pól do przodu i odczytuje wynik.


W przypadku odejmowania np. 40-12 szukamy liczby 40 i przypinamy na niej klamerkę, a następnie odliczamy 12 pól do tyłu i odczytujemy wynik.
W przypadku mnożenia np. 4·3 potrzebne nam będą cztery spinacze i na miarce kolejno odliczamy od pierwszego pola: najpierw trzy pola i zaznaczamy wynik, potem znowu trzy pola i zaznaczamy wynik i tak dalej, aż przypniemy wszystkie klamerki. Liczba na której będzie przypięta ostatnia klamerka, będzie szukanym iloczynem.
olsztyn1.sp@gmail.com

Wykorzystując miarki i spinacze możemy utrwalić następstwo liczb parzystych i nieparzystych. Wystarczy, że wykonamy dwa proste zadania - najpierw będziemy zaznaczać liczby nieparzyste (Np. 1 to liczba nieparzysta, a następną liczbą nieparzystą będzie 3, potem analogicznie zaznaczamy resztę liczb nieparzystych.), a potem na inny kolor spinaczy liczby parzyste).

ZADANIE
Za pomocą miarki i spinaczy/ klamerek bądź innych pomocy oblicz poniższe przykłady. Wyniki zapisz na kartce.
35 + 28 100 - 16 3 * 6
77 + 18 37 - 14 4 * 8
53 + 29 85 - 19 7 * 5
27 + 28 94 - 35 9 * 4
82 + 14 66 - 17 8 * 6
Zabawa
Kto pierwszy dotrze do 100?
Potrzebne materiały: miarka krawiecka, 2 klamerki w różnych kolorach, 2 kostki (ewentualnie 4, tak aby każdy z pary miał dwie kostki)
Gramy w parach z rodzeństem/ rodzicem/ kolegą czy koleżanką i rozkładamy przed sobą miarkę. Jeden z graczy rzuca dwiema kostkami, dodaje do siebie oczka i przypina klamerkę na polu, które odpowiada sumie wyrzuconych oczek. Drugi gracz wykonuje to samo. Uczestnicy wykonują więc kolejno rzut kostkami, obliczanie wyników i przesuwanie klamerek do przodu w zależności od sumy oczek. Wygrywa ten gracz, który pierwsze dotrze do celu, jakim jest liczba 100.
Zadanie matematyczne - ćwiczenie online
Comments