Karteczkowe kaboom
Proponuję papierowo- kartonowe równo pocięte paseczki i grę kaboom! Do tej pory używałyśmy laryngologiczne patyczki, ale w sytuacji, kiedy nie możemy pójść na zakupy, idealnie sprawdzą się papierowo-kartonowe paski.
Takie karteczki bez problemu przygotują rodzice, a nawet Wy sami dodatkowo usprawniając motorykę małą :)
Jest to świetna podpowiedź dla rodziców, którzy poszukują dodatkowych aktywności dla swoich dzieci.
Na karteczkach zadania, litery, pytania, daty wydarzeń historycznych, wzory matematyczne, wzory chemiczne, nazwy bohaterów literackich, wyrazy z trudnościami ortograficznymi. czy działania matematyczne możemy napisać, ale też przykleić karteczki lub nawet nadrukować.
Możemy wprowadzić dodatkowy aspekt rywalizacji. Zastosujmy różne kolory karteczek. Każdy kolor to inna liczba przyznawanych za poprawną odpowiedź punktów. Możemy dać wybór tym, którzy losują pytania. Ustalmy, że np. za kolor żółty gracz otrzyma 2 pkt, za niebieski 3, a biały tylko 1, bo to najłatwiejszy stopień zadań.
Przypomnijmy zasady gry.
Gramy w parach lub grupach. W tym przypadku w domu możemy grać z rodzeństwem z rodzicami. Po kolei z kubeczka wyjmujemy pasek, na którym zapisane jest działanie matematyczne, litera, liczba, wyraz z trudnością ortograficzną, części mowy, liczby rzymskie, przyklejony obrazek, zamalowany kolor, czy pytanie. W zasadzie w taki sposób możemy utrwalać wiedzę z każdego przedmiotu, przy okazji bawiąc się. Dobra odpowiedź pozwala na pozostawienie patyczka w swoich zbiorach. W przypadku złej odpowiedzi odkładamy patyczek do kubka, a w momencie wylosowania patyczka z napisem Kaboom odkładamy wszystkie dotychczasowe zebrane paski. Grę wygrywa ten, kto na koniec uzbierał najwięcej pasków/patyczków. Możemy grać do wyczerpania pytań lub przez ustalony wcześniej czas np. przez 10 minut.
Gra ta pozwala na utrwalanie materiału, ćwiczenia koncentracji, ale kształtujemy też umiejętność przegrywania.
Kubeczkowe aktywności
Jak rozwijać logiczne myślenie i umiejętności matematyczne? Koniecznie z wykorzystaniem kolorowych kubków!!
Jeśli w domu nie mamy kubeczków, możemy zastąpić je kreatywnymi zadaniami w genially.
Podczas ćwiczeń doskonalimy także rozróżnianie kolorów, orientację przestrzenną i percepcją wzrokową. Jak ćwiczyć?
Na początku warto zabawę wyjaśnić na podstawie 2-3 kubków, którym przepiszemy konkretne wartości. Następnie stopniowo dokładamy kolejne kubki i kolejne wartości liczb. Gracze wyrzucają kostką liczbę, która muszą zobrazować za pomocą kolorowych kubeczków. Możemy także przygotować patyczki z liczbami, które będziemy losować.
Kolejne ćwiczenie polegać może na tym, że gracze układają małe budowle z kubków w kolorach wskazanych w karcie pracy. Następnie dodajemy wartości tych kubków, obliczając ich sumę na podstawie karty kontrolnej. Możemy też w zadaniu zaproponować odwrotną kolejność. Podajemy jakąś liczbę, która jest sumą wartości kubków i prosimy gracza o zilustrowanie tej sumy za pomocą kubków.
Comments