top of page

Środa - 31.03.2021

Witajcie :)

Dziś jest nasze ostatnie spotkanie przed przerwą świąteczną, dlatego dzisiejsze zajęcia będą nawiązywać do obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.


2 kwietnia został uznany przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. ONZ oficjalnie zalicza autyzm do najgroźniejszych problemów zdrowotnych – obok AIDS, cukrzycy i raka. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm.

Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne lub źle wychowane.


W Polsce wykrywany jest u 1 dziecka na 300. Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności. Nasza szkoła solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem "zaświeci się na niebiesko". Gorąco zachęcam każdego z Was do zaakcentowania w swoim ubiorze tego dnia koloru niebieskiego - na znak solidarności. Zaświećcie się na niebiesko i wyślijcie swoje piękne ubiory. Pokażemy, że pamiętamy o wszystkich uczniach ukazując Wasze zdjęcia na szkolnej stronie internetowej.



 

Zapraszam Was do kilku zabaw, które pomogą nieco przybliżyć tematykę autyzmu:

Poproście kogoś o pomoc w zabawie - jednej osobie z pary zasłaniamy ocz (zamknięcie lub zasłonięcie oczu) i każemy dojść do wyznaczonego miejsca (trzeba osobę z zakrytymi oczami na każdym kroku asekurować, nie można jej zostawić samej Po eksperymencie opowiedzcie o swoich przeżyciach podczas pokonywania dystansu.


 

W kolejnej zabawie potrzebne będą kartki i ołówki. Naszym zadaniem jest narysować określone kształty np. trójkąt, koło lub napisali swoje imię bez używania rąk . Pochwalcie się swoimi dziełami i wrażeniami z wykonania zadania :)



 

Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, z rozumieniem drugiej osoby, jej emocji czasami nie wiedzą jak się zachować w szkole, na basenie, w kinie itp. Możecie pomyśleć, że są niewychowane. Często krzyczą, złoszczą się, uciekają, mówią do siebie. Nie rozumiecie ich i nie wiecie, dlaczego tak się dzieje. Posłuchajcie teraz, jak to może wyglądać z perspektywy dziecka z autyzmem.







 

Zabawa, w której najlepiej zaangażować całą rodzinę (im więcej osób tym lepiej :) ). Jedna osoba z pary będzie miała za zadanie przekazać drugiej osobie jedno krótkie zdanie podczas, gdy wszyscy inni głośno hałasują. Osoba przekazująca wiadomość, mówi normalnym tonem, nie przekrzykując klasy.


Jak wiecie, mamy różne zmysły (jakie?). Osoby z autyzmem bardzo często mają trudności z odbiorem wrażeń za pomocą tych zmysłów. Wszystkie dźwięki na około mogą być przytłaczające, dlatego osoby z autyzmem nie zawsze zwracają uwagę na to, co się do nich mówi. Może też być tak, że same są bardzo głośne, wydają różne dziwne odgłosy, żeby zagłuszyć wszystko inne.



 

Ostatnia propozycja zabawy również odbywa się w parze. Jedna osoba przekazuje partnerowi rozmowy tytuł swojego ulubionego filmu używając tylko gestów.


Osoby z autyzmem często nie mówią, albo mają z tym duży problem. Nie oznacza to wcale, że nic nie rozumieją. Jest im tylko trudno przekazać swoje uczucia, myśli, potrzeby.



 
Na koniec podeślę Wam jeszcze filmik z inspiracjami do wykonywania ozdób Wielkanocnych.

Dziękuję Wam bardzo za poświęcony czas i życzę Wam dużo spokoju i wypoczynku w te świętą. Abyście spędzili czas w miłej, rodzinnej atmosferze. Życzę również, aby zdrówko wszystkim dopisało i aby pogoda była co najmniej taka jak dzisiejsze :) - żeby tradycji stało się zadość i każdy poczuł mokrego dyngusa =)

Comments


bottom of page