top of page

Środa - 7.04.2021



Za oknem powoli będzie robić się coraz cieplej, dlatego dziś zapraszam Was w podróż ku mojemu dzieciństwu, do czasów, gdy królowały gry podwórkowe. Dowiecie się jak grać w gumę, kapsle, skakankę i poznacie inne gry chodnikowe i podwórkowe.


Do zabaw, które pamiętam z dzieciństwa nie potrzebowaliśmy specjalistycznego sprzętu. Wystarczył kawałek przestrzeni, czasami patyk, kreda, skakanka, albo zwykły kamyk, który stawał się tym niezwykłym towarzyszem zabaw.



1. Skakanka


Potrzebne akcesoria: skakanka lub kawałek sznurka

Oczywiście nie musi to być specjalny zakup skakanki z masą bajerów. Gry podwórkowe nie wymagają zakupów. Skakać można na zwykłej sznurkowej skakance. Liczy się chęć i fakt, że można skakać na wiele sposobów. Na dwóch nogach, na jednej, ze skrzyżowanymi nogami, jak lajkonik. Graliśmy w „dziesiątki”, szczura, linia parzy czy Myszkę Miki. Pamiętacie te skakankowe szaleństwa?

Jak skakać na skakance?


Dziesiątki

  • Liczba uczestników dowolna. Każdy z graczy skacze po kolei przez skakankę od 1-10 różnymi stylami. Każdy styl skaczemy 10 razy.

  • Kolejność styli ustalamy na początku. Dla przykładu: najpierw lajkonikiem, potem na prawej nodze, na lewej nodze, żabką, a na koniec krzyżakiem lub do tyłu.

  • Po każdej skończonej rundzie (stylu skakania) gracz oddaje skakankę następnemu uczestnikowi. Jeśli będzie „skucha” runda danego uczestnika jest przerwana i w następnej kolejce zaczyna od początku rundę, której nie przeszedł.

Szczur

  • Jedna osoba trzyma skakankę w dłoni i staje w środku koła utworzonego z pozostałych uczestników.

  • Osoba w środku koła kręci się dookoła własnej osi wraz ze skakanką, która ma krążyć po ziemi lub tuż nad ziemią.

  • Pozostali uczestnicy muszą przeskoczyć wirującą skakankę.

  • Kto nadepnie (skusi), zmienia się z osobą kręcącą skakanką

  • Druga opcja – skucha sprawia, że dany gracz odpada, a nowym szczurem zostaje zwycięzca

Skakankowa Myszka Miki

  • Uczestnik zabawy skacze przez skakankę lajkonikiem. Podczas wykonywania podskoków wypowiada rymowankę.

Tekst rymowanki: Myszka Miki gra w guziki, Kaczor Donald pije sok, A my wszyscy bim, bam, bom

  • Wypowiadając słowa „bim, bam, bom” trzeba wyrzucić skakankę za siebie.

  • Bez odwracania się za siebie gracz zgaduje na jaką odległość wyrzucił skakankę.

  • Odległość określamy trzema rodzajami kroków: stópki, zwykłe kroki i kroki słoniowe.

  • Jeśli uczestnik odgadł i doszedł do skakanki, to przechodzi do kolejnej rundy skacząc następnymi stylami: żabka, prawa noga, lewa noga, krzyżak.

  • Jeśli natomiast osoba ta nie odgadła ilości kroków do wyrzuconej skakanki (było za mało lub za dużo), to wówczas skakankę przejmuje następny uczestnik zabawy.

  • Kto przejdzie wszystkie rundy – wygrywa.

Aniołek fiołek

Skoki odbywają się w rytm wyliczanki: Aniołek, fiołek, róża, bez. Konwalia, balia, wściekły pies. Do zabawy potrzebne są minimum 3 osoby. Dwie osoby ustawione naprzeciwko siebie kręcą skakanką, trzecia przeskakuje. Z każdym powtórzeniem kręcimy coraz szybciej skakanką. Jeśli jest skucha osoba skacząca zamienia się z tą która kręci skakanką.



2. Guma – gra podwórkowa nie tylko dla dziewczyn


Potrzebne akcesoria: guma. Można kupić w pasmanterii lub sklepach internetowych, gdzie często do gumy dołączona jest też instrukcja.


Gumę rozciągamy pomiędzy dwiema osobami. Mogą tez być krzesła, zaczepienie o filar, ławkę, etc. Pamiętam, że pomysłów było dużo. Można grać na różnych szerokościach: rozszerzona, nóżka, baczność. Skakać na wielu wysokościach i tak mija cały dzień: kostki, łydki, kolana, uda, pupa, pas, pachy, szyja. Grajcie w parach lub pojedynczo.

Skucha jest wówczas, gdy stopa nie trafi w gumę.

Najbardziej popularna była wersja: Dni tygodnia oraz Dziesiątki.


3. Wojna, piwko przeciwko


Potrzebne akcesoria: kreda i patyk jeśli gracie na asfalcie lub bruku. Jeśli zabawa odbywa się na piasku wystarczy sam patyk.


Osoba rozpoczynająca grę wypowiada słowa: „Wywołuję na przeciwko czerwone piwko, zielone piwko, czekolada, marmolada wypowiadam wojnę……” Wybiera tu nazwę państwa, z którym chce współzawodniczyć. Wypowiadając nazwę państwa jednocześnie wyrzuca patyk jak najdalej potrafi. Wówczas wszyscy się rozbiegają. Wywołana osoba biegnie po patyk, gdy go dotknie woła STOP.

Następnie musi określić, jaka odległość dzieli ją od osoby, która ją wywołała. Odległość określa za pomocą: kroków słoniowych, parasolek, normalnych kroków lub stópek. Po określeniu odległości sprawdza, czy dobrze to określiła. Jeśli tak i bez problemu dotknie patykiem osoby może zagarnąć część jej państwa.

Gracz, który zostanie bez własnego terytorium odpada. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej ziemi podczas zabawy.


4. Podchody – gra terenowa


Potrzebne akcesoria: patyk, kreda, przygotowane ponumerowane liściki

Podchody kojarzą się Mariannie z zabawami na zbiórce Zuchów. Dla mnie to była jedna z tych atrakcji, gdzie można było zniknąć z podwórka.

Potrzebne są minimum dwie drużyny: jedna ucieka i ukrywa się zostawiając za sobą ślady: strzałki na ziemi, oznaczenia na krzewach, drzewach oraz ponumerowane liściki z podpowiedziami i zadaniami.

Druga drużyna (lub kilka drużyn) liczy (np. do 50 lub 100) i rozpoczyna szukanie uciekających. Idąc po zostawionych śladach wykonuje pozostawione zadania i stara się odnaleźć uciekającą drużynę.

Wygrywa ta grupa, która pierwsza dotrze na miejsce oraz wykona wszystkie pozostawione na trasie zadania. Jeśli pozostawione zadania nie zostały wykonane wygrywa drużyna uciekająca.

Podchody to doskonałe ćwiczenie dla dzieci i dorosłych. Trening refleksu i sprawności fizycznej. Ćwiczymy umiejętność odczytywania, zapamiętywania symboli, orientację w terenie i uczymy się działać zespołowo.


5. Kapsle, zwane też Wyścigiem Pokoju

Gra podwórkowa, w którą graliśmy w wielkiej piaskownicy przy bloku. Na placu zabaw nie było wówczas wymyślnych drabinek czy huśtawek. Trzy huśtawki na krzyż, wielka piaskownica i jedna drabinka. To nam jednak wystarczało.

Do gry w kapsle potrzebne są minimum dwie osoby. Przygotuj kapsle. Wnętrze kapsla można wykleić flagą, imieniem gracza lub zdjęciem samochodu. Rozpoczynamy wyścigi państw, rajd samochodów lub wyścig graczy.




Na ziemi patykiem rysujemy trasę, na betonie wykorzystujemy kredę. Im tor dłuższy, z większymi zakrętami tym zabawa ciekawsza.

Kapsle ustawcie na starcie i poruszajcie się nimi pstrykając przy każdym ruchu palcem środkowym.W kolejności w jakiej kapsle ustawione były na starcie , każdy gracz “pstryka” trzy razy swój kapsel tak by nie opuścił toru, a jednocześnie zawędrował jak najdalej po krętej trasie.

Nie dozwolone były “ścinki”, dopuszczało się natomiast “traktorki” czyli przetoczenie się kapsla na “ząbkach. Zwycięża ten gracz, którego kapsel pierwszy przekroczy linię mety.

Comments


bottom of page